Hostia

Peter Getting

(1975), prozaik a publicista, autor poviedkovej zbierky Klietky (2007) a románu Mrchovisko (2010). Od roku 2002 publikuje poviedky v časopisoch RAK, Romboid, Dotyky a ďalších. Intenzívne spolupracuje aj s Rádiom Devín. Autor má web stránku

na žlf v utorok 4.10. 2011 Artforum o 18:00

Jozef Hašto

Jozef Hašto (1949, Banská Štiavnica ), psychiater, psychoterapeut, prednosta Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Je školiteľom vo viacerých psychoterapeutických metódach, prednáša a publikuje aj v zahraničí. Prednáša na Slovenskej zdravotníckej univerzite a hosťuje aj na iných univerzitách. Je autorom kníh Autogénny tréning, Reforma psychiatrickej starostlivosti v SR, Vzťahová väzba (Ku koreňom lásky a úzkosti), spoluautorom knihy Reintegrácia psychosociálne postihnutých do spoločnosti. Hovorí, že šírenie strachu a nepriateľstva je hra s ohňom. Do povedomia širšej komunity sa dostal vďaka svojej občianskej odvahe, profesionalite a ľudskosti. Bol jedným z prvých nezávislých odborníkov, ktorí verejne spochybnili oficiálne vyšetrovacie verzie prokuratúry, polície a vládnej reprezentácie k útoku na študentku Hedvigu Malinovú, ktorú v rokoch 2006 – 2007 liečil ako psychoterapeut.

Anton Heretik

Anton Heretik (1950, Bratislava), psychológ. Absolvoval štúdium psychológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. V rokoch 1973 až 1985 pracoval ako klinický psychológ na Psychiatrickej klinike Fakultnej nemocnice v Bratislave. Od roku 1985 pôsobí na Katedre psychologických vied Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. V rokoch 1993 – 1999 bol jej vedúci, dnes pôsobí ako profesor klinickej a forenznej psychológie. Je súdnym znalcom, zameriava sa najmä na posudzovania páchateľov násilnej trestnej činnosti. Spolupracoval na tvorbe seriálu Slovenskej televízie Najväčšie kriminálne prípady Slovenska.

Viktor Horváth

Od roku 1994 publikuje romány, poviedky a básne . Jeho prvý roman Át (Ponad) je neobvyklým sprievodcom “podhľadov” v New Yorku – pekelné zápletky odohrávajúce sa na detských ihriskách, v psích výbehoch, priemyselných zónach , v parkoch a v slávnom newyorskom metre, ale aj v zopár všeobecne známych budovách. Román Török tükör (Turecké zrkadlo) zobrazuje mozaiku národnosti , náboženstiev a kultúr v čerstvo obsadenej pohraničnej zóne Otomanskej ríše, v Maďarsku v16. storočí, pohľadom neskrotného moslimského adolescenta. Prekladá poéziu a v súvislosti s tým vyučuje históriu štruktúry západoeurópskej poézie na Univerzite v Pécsi. Ako hovorí : ”Používanie slov je rečnením – skladanie veršov čin.” Prekladá z angličtiny, nemčiny a španielčiny

Na ŽLF v utorok, 4. október 2011 Nadácia POLIS 16,00

Štefan Hríb

Štefan Hríb (1965, Bratislava). Novinár, moderátor, zakladateľ a šéfredaktor týždenníka .týždeň. V rokoch 1988 – 1991 pôsobil ako výskumný pracovník v Elektrotechnickom ústave SAV v Bratislave, do roku 1994 ako komentátor Lidových novín v Prahe. Bol moderátorom rádia Slobodná Európa (1991 – 1997), redaktorom a šéfredaktorom týždenníka Domino fórum. V období rokov 1997 – 2004 priebežne moderoval verejné diskusie o politike a spoločnosti v bratislavskom divadle Stoka. Od januára 2004 do januára 2007 moderoval v Slovenskej televízii diskusnú reláciu Pod lampou. V neformálnej diskusii s otvoreným koncom o hľadaní pravdy, vážnych spoločenských otázkach, kultúre, politike, slobode, vesmíre a Bohu pokračuje v relácii Lampa v televízii JOJ Plus.

Michal Hvorecký

Spisovateľ Michal Hvorecký (1976) vydal sedem prozaických kníh, ktoré vyšli v prekladoch do viacerých jazykov. Jeho najnovší román sa volá Dunaj v Amerike a zbierka krátkych poviedok Pastiersky list. Vyštudoval estetiku v Nitre a žije v Bratislave. Viac na www.hvorecky.sk

na žlf v utorok 4.10.2011 o 18,00 v Artfore

I'm_in > 1 /Zuz Husárová, Ana Filip, Ľubo Panák/

I'm_in > 1 je t-jing, v-jing a d-jing v reálnom čase. Umelecká trojica bude vytvárať audio-vizuálno-textovú performanciu: Zuzana bude písať text do webovej aplikácie, Ana ho v spojení s grafickými prvkami pretransformuje do vizuálnej hry a Ľubo k tomu pridá zvukovú zložku. Autori sa pomocou prepojenia týchto elementov a ich vzájomného pôsobenia snažia sprostredkovať multidimenzionálny sémantický a estetický zážitok.

Na žlf v piatok 7.10. 2011 v Artfore na kníhkupeckej noci

Anežka Imrišková

(1946, Horné Obdokovce). Primárka Psychiatrickej nemocnice vo Veľkom Záluží. Vyrastala v rodine, ktorú socialistický režim perzekuoval. Otca vyhodili zo zamestnania, lebo sa odmietol vzdať viery a odmietol sa rozviesť „s reakcionárkou“. Otcovho bratranca kňaza – redemptoristu, predstaveného kláštora, roky väznili v Jáchymove. V roku 1970 skončila Lekársku fakultu v Bratislave. Pracuje nielen v nemocnici, ale aj vo väzniciach. Bola predsedníčkou Psychoterapeutickej sekcie Slovenskej lekárskej spoločnosti i prvou ženskou predsedníčkou Slovenskej sexuologickej spoločnosti. Je súdnym znalcom v oblasti psychiatria a sexuológia. Publikuje v časopisoch Psychiatria a Sexuológia. Je vdova, má dve dospelé deti a jednu vnučku.

Anežka Imrišková na ŽLF v nedeľu 9.10.2011 o 15.00 hod v Nadácii POLIS v programe O depresii, syndróme vyhorenia a o tom, čo treba robiť, keď sa nám vybijú baterky a máme všetkého po krk.

Braňo Jobus

Braňo Jobus sa do povedomia dostal ako líder hudobných skupín Karpatské Chrbáty (fungujú od roku 1982) a Vrbovskí víťazi (fungujú od roku 2000). O niečo neskôr (v roku 2005) priviedol na svet aj hudobný projekt Abusus. Tieto originálne hudobné elementy sú dodnes neoddeliteľnou súčasťou slovenskej alternatívnej scény. Braňo Jobus je spoluoranizátorom festivalu Vrbovské vetry, ktorý sa od roku 2007 koná vždy po Pohode vo Vrbovom. Okrem hudby sa Braňo Jobus venuje aj písaniu rozprávok. Doteraz vydal: Láskavé rozprávky (2006), Zázračné rozprávky (2009), Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda (2010), Na výlete do vesmíru (2010) a Ako Muflón Ancijáš cestoval na západ (2011).

Na ŽLF v piatok 7.10. 2011 v Artfore

Karol Kállay

(1926, Čadca), fotograf. Po štúdiách na Vysokej škole ekonomickej a Univerzite Komenského v Bratislave sa rozhodol profesionálne venovať fotografii. Od polovice päťdesiatych rokov fotografoval pre časopis Móda, neskôr pre módne a významné zahraničné magazíny. Doteraz vydal 40 obrazových publikácií, pripravil desiatky autorských výstav doma i v zahraničí a pravidelne sa zúčastňuje kolektívnych výstav. Je nositeľom početných ocenení z medzinárodných salónov a súťaží.

Karol Kállay na ŽLF v nedeľu 2.10.2011 o 16.00 hod v Nadácii POLIS v programe Ivan „Kelly“ Köhler predstavuje fotografa Karola Kállaya.